o tvůrčí skupině

Tvůrčí skupinu při původním Útvaru hlavního architekta hl.m. Prahy založila skupina nadšenců v roce 1982 s chutí alespoň jednou představit své výtvarné práce, vytvořené v přísném soukromí, kolegům a veřejnosti. Nejspíš ani netušili, že se z první výstavy stane tradice a každé dva roky v reprezentativním prostředí Martinického paláce vystaví autoři výběr svých nových obrazů, kreseb a grafik. Tato tradice překonala i reorganizaci Útvaru hlavního architekta a nově vzniklý Útvar rozvoje hl.m. Prahy převzal vedle pořizování územně plánovací dokumentace a koncepční práce na návrhu územního plánu Prahy i záštitu nad pravidelnými výstavami Tvůrčí skupiny.

Za 16 let trvání prošlo skupinou poměrně mnoho členů. Z původních zakládajících zůstali pravidelným výstavám věrni pouze Emil Hysek, Alois Doležel, Alena Hořejší a Jiří Řehoř. Někteří z původních členů se stali profesionálními výtvarníky, jiní se naopak přestali kresbě a malbě věnovat. Eduard Svatoň a Jiří Navrátil nás opustili navždy.

Účastníci prvních třech výstav s úctou a láskou vzpomínají na spolupráci s výtvarným kritikem Emilem Minářem. V úvodním slovu ke třetí výstavě v roce 1986 výstižně pojmenoval smysl našich výstav:

“Výstavy totiž nemají od samého začátku vůbec soutěžní charakter. Nehodnotí se na nich ten nejlepší a neodmítá ten poslední. Jejich smysl je v účasti co největšího počtu těch, které těší výtvarná práce, a to nejen ta, která je živí. Proto je podstatná účast těch, kteří chápou svou neprofesní výtvarnou činnost nejen jako nutný tréning pro udržení standardu své profesní zdatnosti, ale také jako zdroj potěšení a nebojme se to říci, jako pramen oddychu a zábavy.

Opakovaně zdůrazňujeme toto hledisko, protože právě ono prolínání profesionalismu s koníčkem odlišuje tyto výstavy od řady podobných akcí, které jsou pořádány nejrůznějšími skupinami kreslících, malujících, tkajících či sochařících amatérů. Pokud někomu pomohla jeho účast na akcích Tvůrčí skupiny při rozvíjení jeho doposud utajených schopností výtvarných, byla naplněna jedna z ideí, které daly Skupině vzniknout. Bylo již mnohokrát řečeno, že architektura je tvorba prostředí a tedy nikoliv pouhopouhá technicistní konstrukce. Potvrzuje to skutečnost, že výtvarné dílo malířské i sochařské je odedávna pevně spojené s architekturou a nemůže být architektem někdo, kdo by neměl pozitivní vztah k výtvarnému umění. Vyvolávat zájem o výtvarné umění, probouzet unavené a dřímající, to je také jeden z cílů Tvůrčí skupiny…”

Ing. arch. Alena Hořejší

 

11. výstava Tvůrčí skupiny v sále architektů na Staroměstské radnici, Praha 1.

 

Soubory ke stažení


Tvůrčí skupina 8
(PDF)

 


Tvůrčí skupina 9
(PDF)

 


Tvůrčí skupina 10
(PDF)

 


Tvůrčí skupina 11
(PDF)

 Nejnovější aktuality:

26.11.2016

    Od 7. prosince 2016 do 12. ledna 2017 se uskuteční již 18. výstava Tvůrčí skupiny v galerii ABF na Václavském náměstí 31, Praha1.     Autorská výstava v Galerii podstávkového domu v Lipové u Šluknova 1. 6. – 31. 7. … Celý příspěvek

Nové webové stránky

19.11.2012

Vážení přátelé, připravili jsme pro Vás nové internetové stránky, které jsou přehledněji rozdělené a doplněné několika interaktivními fotogaleriemi z tvorby a výstav. Celý příspěvek

© 2012 Alena Hořejší